Etetés: napraforgó, köles, zab, fénymag sok zöldséggel és gyümölccsel kiegészítve. A fürtösköles kedvenc csemegéjük egyike.
Tenyésztés: 1 éves korára válik ivaréretté. A tojóláda mérete 22x22cm alapterületű és 28 cm magas legyen. A láda aljára egy-két marék fűrészport tegyünk! A tojó általában 5 tojást tojik. A tenyészidőszakban rendszeresen adjunk madarainknak lágyeleséget. A kotlási idő általában 21 nap. A fiatal madarak 28-29 napos korukban hagyják el a fészket. Tollak színezete ekkor még fakóbb, de a nemek már ekkor is jól megállapíthatók a jellegzetes vörös farkcsík által. A kirepült madarakat csak akkor válasszuk el szüleiktől, ha már önállóan táplálkoznak.
Rozella Papagáj
Az Ausztráliából származó Rozella papagáj átlagos életkora 15 év.
Testnagysága 30-32 cm.
Testtömege 70-100g. Két alfaja van: Platycercus eximinus cecilae feje és begye sötétebb vörös ,
farkcsíkja kékeszöld szárnyán a szegélyek sárgák, Platycercus eximinus diemenensis fehér pofafoltja kiterjedtebb, begyén és a fején a vörös szín sötétebb.
Nemek megkülönböztetése: A két nem hasonló egymáshoz, de a tojó kisebb, begyén a vörös szín kevésbé kiterjedt és halványabb.
Tartás: Minimális kalitméret ahol még jól érzi magát 80x60x60cm! Ha párban tartjuk énnél nagyobb helyet igényel.
Etetés: köles(25%), zab(20%), napraforgó(25%), fénymag(20%), lenmag(5%), kendermag(5%) kiegészítve sok gyümölccsel és zöldeleséggel!
Tenyésztés: Egy éves kora után válik ivaréretté. A költési időszaka áprilisban szokott kezdődni. Ajánlott odúméret: 25x25x45cm 8 cm-es röpnyílással. A tojó egyedül ül a tojásokon. Tojások száma általában 4-8 db. A fiókák felneveléséhez feltétlenül adjunk nekik lágyeleséget.
Kecske Papagáj
Latin neve: Cyanoramphus novaezelandiae
Származási hely: Új-Zéland és a környezõ szigetek
Átlagos életkor: 6 - 10 év
Testnagyság : 27 cm
Nemek megkülönböztetése: a tojók valamivel kisebbek a hímektől, csőrök is kisebb mint a hím egyedeké. A hímek valamivel erősebb hangjuk van, de még ez sem mondható hangosnak.
Tartás: Nagy mozgásigényű madár ezért minél nagyobb helyet biztosítsunk számára! Védőházikóval felszerelt kerti volierben átteleltethető. Szeret a földön mászkálni, kapirgálni ezért minél gyakrabban takarítsunk.
Etetés: Köles(40%), napraforgó(20%), fénymag(20%), zab(10%), lenmag(5%), kendermag(5%) kiegészítve sok gyümölccsel, zöldeleséggel!
Tenyésztés: 1 éves korára válik ivaréretté. Ajánlott odúmérete: 20x20x30 cm. a tojó 20 napig ül 4-8 tojásán. A fiókák 35 napos korukban hagyják el a fészket.
Fischer törpe papagáj
Leírása
Hossza: 15 cm. Alapszíne zöld, hasa sárgásabb, világosabb árnyalatú, feje fakó olajzöld, homloka, pofatájéka, és torka élénk narancsvörös, tarkója kissé vöröses.
Szárnya 9,5 cm-es, az evezők sötétebb zöldek, az alsó szárnyfedői kékek és zöldek. Farka 4,5 cm-es farcsíkja és felső farkfedői kékes árnyalatúak. Ezt akkor jó tudnunk, ha meg akarjuk különböztetni a nála ugyan kisebb, de hasonló színezetű Agapornis lilianae- tól, mert ennek a fajnak a deréktája és a felső farkfedő tollai sárga színűek.
Írisze sötétbarna, szeme körül feltűnő fehér gyűrű látható; korallvörös csőre 1,7cm-es; lába szürkés- hússzínű.
A fiatalok színei kevésbé élénkek, csőrük felső káváján feketés nyomok láthatók.
Élőhely, életmód
Hazája Észak- Tanzánia a Viktória- tó déli partsávja.
1100-1700m magasságú, füves- fás fennsíkon él, kis csapatokban. Ahol bőven akad ennivaló, akár 100 madár is összeverődik. Magvakat, bogyókat fogyaszt, időnként meglátogatja a gabona- és kukoricatáblákat is. Röpte gyors és iránytartó.
Többnyire május- július között, alkalmasint kolóniában, faüregekben (pálmafák) költ, fészekalja három- négy tojás, a fészekanyagot a tojó a csőrében hordja, a kotlási idő 23 nap, a kirepülési idő 38 nap.
Tartása
A megfigyelő számára nagyon szimpatikus dolog, hogy ezeknek a kis papagájoknak a párjai milyen szorosan összetartanak. Nagyobb közösségben (nyugalmasabb időszakban) az egyes párok szorosan egymás mellett üldögélnek, és egymást tollásszák, vagy pihennek. Ha a pár egyik tagja elrepül, a másik azonnal követi; német és angol nevük is erre a szoros kapcsolatra utal: Unzertrennliche- "elválaszthatatlanok", Lovebird - "szerelmes madarak". Emiatt szerintem kegyetlenség egymagukban tartani őket. Legalább egy párt, vagy kisebb közösséget helyezzünk el együtt.
Tarthatók kalitkában és volierben egyaránt. A kalitka kívánatos mérete egy pár madár esetén:80*40*50 cm. Ekkora kalitkában bőven elegendő két ülőpálca.
Egy nagyobb volierben több párt is elhelyezhetünk együtt; arra azonban ügyelni kell, hogy a szomszédos röpdéket dupla drótfonat válaszza el egymástól, és a kalitkák rácsai se érintkezzenek, mert a legtöbb papagájnak megvan az a rossz szokása, hogy a dróton keresztül is veszekedik egymással. Ilyenkor egymás lábában, főleg lábujjaiban tehetnek nagy kárt.
Nagyon intelligens állatok, ezt messzemenően figyelembe kell venni az elhelyezésükkor! A kalitkák ajtainak, odúfedélnek, és bármely nyílásnak tökéletesen kell zárnia. Ha a ketrecükön van olyan gyenge pont, aminek a segítségével kijuthatnak( vagy be), és az olyan akadályt jelent a számukra, amivel fizikailag elbírnak; akkor úgy vehetjük, hogy már kint is vannak, mert abban biztosak lehetünk, hogy szellemileg megbirkóznak vele.
Más papagájokkal nem férnek meg, legfeljebb a legközelebbi rokon, fehér szemgyűrűs fajokkal érdemes együtt elhelyezni.
Az Agapornisok általában edzett madarak, egészségesen táplálva, és jó kondícióban tartva jól tűrik az időjárás viszontagságait. Átmenetileg alacsonyabb hőmérsékletet is elviselnek, de ajánlatos őket fagymentes helyen teleltetni.
Nagyon lényeges, hogy a madarakat mind röpdés, mind kalitkás elhelyezés esetén, még egy külső drótháló is védje a külvilágtól! Rettentő elkeserítő, elszomorító, dühítő...... dolog ha az éjszaka folyamán valamilyen kisragadozó, vérfürdőt rendez anélkül is, hogy bejutna a röpdébe.. A szimpla rácson kapaszkodva alvó (vagy a zaklatástól sötétben felriadt és a rácsoknak verődő állatokat óriási szakértelemmel csonkítják meg a dróton keresztül (a baglyok!, nyestek, menyétek, patkányok, macskák).
Szomorú tapasztalataim vannak a külső drótfonat felhelyezésének halogatása kapcsán. A meglévő drótot leszereltem, de nem azonnal tettem fel helyette másikat, és pár éjszaka leforgása alatt több hullámos és nimfa esett áldozatul. Általában a madarak lábát kapják el és odarántják a rácshoz. Ha ez sikerül, szegény állat már nem menekül. Egy szegény nimfa egyik lábát csaknem tőben letépte valami, de a hatalmas sokk és vérveszteség dacára is életben maradt. Fél lábbal is boldogult ugyan, de mindig bántott a lelkiismeret, amikor csak ránéztem. Sőt még a dupla drót ellenére is lehetnek veszteségek a zaklatásból eredő stressz miatt.