|
Sárgafülű ékszerteknős
USA déli részén fordul elő.Nagyobb tenyésztelepeken több ezres számban tenyésztik.A vörösfülű ékszerteknőst e faj váltotta fel a kereskedelemben, mivel Európa és Ázsia szerte .A vörösfülű annyira elszaporodott, hogy már veszélyeztette az élőhelyi faunát.A felnőtt nőstények 30- 35 cm hosszúra nőnek, míg a hímek 20- 25 cm nagyságúak.Gyakori a scripta és az elegans alfajok keveréke.Fiatalkorban sok szolgálnak.Idősebb korukra egyre több növényi eredetű táplálékot igényelnek.Fehérjét igényelnek.Táplálékúl rovarok, puhatestűek, halak, férgek, kisegerek. Kerekfülű ékszerteknős
.E teknősfaj első ránézésre kicsit hasonlít a vörösfülű ékszerteknősre. Az előbb említett fajnak az alfaja, a kerekfülű ékszerteknős. A vörösfülű ékszerteknőstől délebbre él, ezért a hőmérsékletigénye valamivel magasabb. Ez a teknősfaj hazánkban nem tud kitelelni! Tartásában megegyezik a sárgafülű ékszerteknősnél leírtakkal. A felnőtt példányok elérik a 30 cm-és páncélhosszúságot.
Pennsylvaniai iszapteknős
Ez a kistestű iszapteknős faj átlagosan 8-12 cm-re nő.Tartására 24-26 fok megfelelő. Táplálására vörös szúnyoglárva, különböző rovarok,rákok, vízi csigák, fagyasztott hal és napos egér alkalmas. Kis mérete miatt egy 60- 80 cm hosszú 30- 40 cm széles és 30 cm magas akvaterráriumban jól tartható. Gondoskodjunk állatunk számára búvóhelyről. Erre legjobban megfelel egy vasfa. Emellett vízinövényekkel is dekorálhatjuk a férőhelyet.
Floridai lágyhéjúteknős
A floridai lágyhéjúteknős nem tartozik a kistestű lágyhélyúteknősök közé.A felnőtt hímek páncélhossza eléri a 30 cm-t, míg a nőstényeké a 60 cm-t.Élőhelye Dél-Karolina, Georgia állam, Florida És Alabama déli része. A fiatal példányok páncélja fekete színű, narancsárga szegéllyel.A páncélon szabálytalan alakú foltok helyezkednek el.Sajnos a kor előrehaladtával a páncél színe kivilágosodik, ekkorra már színezete a kínai lágyhéjúteknősére hasonlít.Táplálására főleg hal felel meg, de kiegészítésképpen adhatunk nekik szúnyoglárvát, lisztkukacot.
Fekete sisakteknős
Ez a barátságos tekintetű teknősfaj Afrika lakója.A felnőtt példányok páncélhosszúsága eléri a 40 cm-t.Vegyes táplálkozású a rovartáplálék, hal, szúnyoglárva mellett kínáljuk növényi eredetű táplálékkal is.Kedveli a 28-30 fokos vízet.Mérete miatt t artására minnél tágasabb akvaterrárium szükséges.
Fedeles pézsmateknős
A kereskedelmi forgalomban időnként felbukkan a fedeles pézsmateknős. Tartása viszonylag könnyűnek mondható. A vízmélység a páncélhossz kétszeres legyen. Vegyes táplálkozású faj. A férgek mellett, vízicsigát, halat, napos egeret és növényi eredetű táplálékot is fogyaszt. Szakirodalmi adatok szerint a páncélhossza meghaladja a 16 cm-t.
Merevmellű sisakteknős
Afrikában él, ez a 20-25 cm-re megnövő viziteknős faj. Vegyes táplálkozású, de elsősorban állati eredetű takarmányt fogyaszt.Kedveli a 28-30 fokos vizet.Táplálására fagyasztott hal, napos egér, lisztkukac, gyászbogárlárva, tücsök egyaránt megfelel.Nyakát nem tudja behúzni, hanem oldalra fordítja, innen is az elnevezésük, nyakfordító teknősök közé sorolják e fajt.
Kínai lágyhéjúteknős
30-40 cm-re megnövő víziteknős faj.Talán a kereskedelemben az ékszerteknősök mellett leggyakrabban tartott faj. Kína és Japán területén egyaránt őshonos.Táplálására rovarok,csigák, halak alkalmasak.Kedvelik a 26-28 fokos vizet. Talajnak finom sóder a legalkalmasabb, melybe előszeretettel beássák magukat, ezáltal páncéljukat is tisztítani tudják.
Közönséges tarajosteknős
Méreteit tekintve valamivel kisebb lesz, mint az előbb említett faj. Tartása és táplálása megegyezik a sárgafülű ékszerteknősnél leírtakkal.
Siebenrock kígyónyakúteknős
A kifejlett példányok elérik a 30-35 cm-es hosszúságot.Új guineában él, ahol zömében az állóvizeket kedveli.Érdekességük, hogy nyakuk majdnem elérik a páncélhosszúságot.jól úsznak,a lábújjak között úszóhátrtya feszül.Táplálásukra zömében fagyasztott vagy élő hal, kiegészítésképpen lisztkukac és vörösszúnyoglárva felel meg.
Fehérszájú iszapteknős
A fehérszájú iszapteknős nagy elterjedési területen él, Délkelet-Mexikótól Dél-Amerika északi részéig találjuk meg e fajt.Méretét tekintve, "nagy" testű fajnak számít, a nemzetség többi tagja között a maga 15-17 cm-es hosszúságával.Melegigényes, ezért vízét 26-30 fokon tartsuk.Táplálására hal, különféle rovarok, szúnyoglárva, napos egér, napos parkány egyaránt alkalmas, megkínálhatjuk különféle vízinövényekkel is.
Mór teknős
A mór teknős elterjedési területe már Európában is nagyobb, mint a görög teknősnek. Emellett Európán kívül megtaláljuk Észak-Afrikában és Nyugat Ázsiában is. A görög teknősnél farok végén elhelyezkedő szaru karom a mór teknősnél hiányzik, farka lekerekített. Melegigényesebb és nagyobbra nő a korábban említett fajnál. Tartása és táplálása megegyezik az előző két fajnál leírtakkal.
Szegélyes teknős
Az európai szárazfölditeknősök legnagyobbra növő faja a szegélyes teknős, méretét tekintve 35-40 cm-re nő.Nevét a felnőtt példányokon látható „szoknyáról”kapta. Élőhelye Görögország déli része, Kréta.Hegyvidékeken is előfordul, ezért az alacsonyabb hőmérsékletet jól viseli.Alapvetően növényevő életmódú, csak kiegészítésképpen adjunk minimális állati fehérjét.A felnőtt állatoknál erős az ivari különbség, a felnőtt hímek szegélye jóval erőteljesebb, markánsabb, mint a nőstény egyedeké.
Görög teknős A Görög teknős a leggyakrabban hazánkban tartott szárazfölditeknős. Kereskedelmi forgalomban a boettgeri alfajjal találkozhatunk leggyakrabban. Széles az elterjedési területe. Romániában, Bulgáriában egyaránt fellelhető, de találkozhatunk vele Dél-Franciaországban, Szardínián és Korzikán is. A felnőtt nőstények 25-30 cm-re nőnek, míg a hímek a 20 cm körüli páncélhosszt érik el. Növényevő, számára csak minimálisan biztosítsunk állati fehérjét! Tartására nappal 28-30 fok, míg éjszakára 20 fok körüli hőmérséklet megfelelő. Téli pihenőre szüksége van, ezért teleltetést igényel! Táplálására frissen szedett zöld ( pl. tyúkhúr, gyermenkláncfű ) a legmegfelelőbb. Kedvelik a salátát, különböző gyümölcsöket is. A salátával a téli időszakban vigyázzunk, mert gyakran vegyszeres. A frissen vásárolt salátát hagyjuk 4-5 napig fonnyadni, és ezt követően kínáljuk fel a teknősnek.
www.allatoklapja.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!
|